AFAD HASAR TESBİTİ

SAYIN MURAT NURLU,
AFAD DEPREM DAİRESİ BAŞKANI,
SAYIN BAŞKANIM NEKADAR GAYRETLE VE AZİMLE ÇALIŞTIĞINIZI BİLİYORUM
38 YILLIK BİR MESLEKTAŞINIZ OLARAK(İNŞAAT MÜHENDİSİ) 1995 DİNAR,1999 MARMARA,SİMAV VE VAN DEPREMLERİNDE DEPREM BÖLGELERİNDE 2-3 YIL KALARAK BİNA GÜÇLENDİRMELERİ YAPMIŞ BİRİYİM. YANİ MESLEK HAYATIMIN 20 YILINI DEPREM MÜHENDİSLİĞİ İLE GEÇİRDİM.
BİLDİĞİNİZ ÜZERE HER AN 7 VE ÜZERİ BİR DEPREMLE UYANMAMIZ MÜMKÜN
YUKARIDA KISACA BAHSETTİĞİM TECRÜBELRİM IŞIĞINDA BAZI ÖNERİLERDE BULUNMAK İSTİYORUM.
1-DEPREM SONRASI EN BÜYÜK SIKINTI HASAR TESBİTLERİNDE YAŞANMAKTADIR.
BUNUN İÇİN ACİLEN BASİT BİR PROGRAM GELİŞTİRİLMELİ VE HASAR TESBİTLERİNDE ASGARİ UYUM SAĞLANMALIDIR.(CEP TELF KULLANABİLEN BASİT BİR APLİKASYON)
2-HASAR TESBİTİNDE GÖREVLENDİRİLMEK ÜZERE SERBEST ÇALIŞAN TECRÜBELİ MÜHENDİS ARKADAŞLARDA DAHİL EDİLEREK ŞİMDİDEN GÖREVLENDİRMELİ VE KISA EĞİTİMLER VERİLMELİDİR.
3-HASAR TESBİTLERİNDEN SONRA ÖNCEDEN OLMAYAN VE AFADLA BİRLİKTE İLK SİMAV DEPREMİNDE SONRADA VAN DEPREMİNDE UYGULANAN ÜNİVERSİTELERCE KAROT ALMA VE KAROT SONUÇLARINA GÖRE 2. DEFA HASAR SONUÇLARINI DEĞERLENDİRME SAÇMALIĞINDAN ACİLEN VAZGEÇİLMELİDİR.
KAROT BETON SONUÇ ORTALAMASI 4.3 MPA OLAN BİR BİNANIN BIRAKIN BİR DEPREMDE AYAKTA KALMASI KENDİ AĞIRLIĞI İLE BİLE GÖÇMEDEN DURMASI MÜMKÜN DEĞLİDİR.
PEKİ SİMAV VE VAN DA ONLARCA BİNANIN KAROT SONUCU 4 MPA DIR. BU BİR SAÇMALIKTIR . BU SAÇMALIĞA DAYANARAK ZAMAN KAYBETMENİN MANTIĞI NEDİR.
KALDIKİ BİR BİNANIN HASAR TESBİTİNDE ONLARCA PARAMETRE ETGENKEN SADECE GERÇEK OMAYAN BETON DAYANIMINA GÖRE KARAR ALINMASI MANTIKSIZLIKTIR.
KALDIKİ BUDA O İŞİ YAPAN ÜNİVERSİTENİN BAŞINDA BULUNAN HOCANIN KİŞİSEL DÜŞÜNCESİNE GÖRE ŞEKİLLENMEKTEDİR.
ÖRNEĞİN VAN DEPREMİNDE
İLK DEFE BİR DEPREM BÖLGESİNDE GÖREV ALAN YILDIZ TEKNİK ÜNÜVERSİTESİ TÜM ORTA HASARLI BİNALARI AĞIRA ÇEVİRMİŞEN
ÇOK DAHA TECRÜBELİ OLAN SAKARYA ÜNİVERSİTESİ DAHA TÖLERANSLI DAVRANMIŞTIR. BUDA VATANDAŞLAR ARASINDA HAKSIZLIĞA YOL AÇMIŞTIR.