Menu

Basında Biz

paper helpersbest statement of purpose writing servicebuy essays cheapHÜRRİYET GAZETESİ HABERİ
ULUSAL BASINDA FİRMAMIZLA İLGİLİ HABERbasinda (0)


STAR GAZETESİ
ULUSAL BASINDA GN.MD MÜZ UĞUR OFLAZ H.DA

basinda (1)


TÜRKİYE GAZETESİ HABERİ
Hasarlı apartman güçlendirildi Güncelleme:10 Şubat 2004 18:38
İZMİR (İHA) – İzmir’in Bornova İlçesi’nde 10 Nisan 2003 tarihinde meydana gelen depremde hasar gören 10 katlı 48 daireli bir apartman, ilk kez uygulanan bir teknikle dayanıklı hale getirildi. Güçlendirmeyi yapan inşaat mühendisi Uğur Oflaz, “Güçlendirme yapılan bu bina her türlü depreme dayanıklıdır” dedi.
10 Nisan 2003 tarihinde meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından Manavkuyu Semti 613 Sokak 26 numarada bulunan Yılmaz-Kültür Apartmanı kullanılamaz hale gelerek çatlaklar oluştu. 10 katlı binayı boşaltan 48 ev sahibi, İstanbul’da bina güçlendirme konusunda Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca yetkili proje kontrol Müşaviri ve İnşaat Mühendisi Uğur Oflaz’la daire başı 9 milyar anlaştı. Güçlendirme çalışmalarına başlayan Uğur Oflaz, binanın 10 metre derinliğine 200 adet delik açarak çakıl doldurup presledi. Daha sonra da her kata 20 kolon olmak şartıyla 200 adet beton perde inşa ederek binayı güçlendirdi.
Türkiye’de 220 adet hasarlı binayı güçlendirdiğini belirten Oflaz, “Apartmanları depremden hasar gören ev sahipleri benle iletişim kurdu. Ben de binayı inceleyerek güçlendirme imkanının olduğunu söyledim. 1 yıl içerisinde beton perdelerle binayı güçlendirerek depreme dayanıklı hale getirdim. 5.8 şiddetindeki bir depremde yıkılma ihtimali olan bu bina şimdi 10 şiddetindeki depremde sarsılmaz. İzmirliler şunu bilmelidir, biz onarım ve tamir yapmıyoruz. Binanın dayanıklı hale gelmesi için güçlendirme yapıyoruz. Birçok müteahhit onarım yaparak güçlendirme yaptığını iddia ediyor. Eğer bu bina güçlendirilmeseydi Konya’da çöken Zümrüt Apartmanı ile aynı olurdu” dedi.

basinda (2)


ZAMAN GAZETESİ
UKUSAL BASINDA FİRMAMIZLA İLGİLİ HABER
basinda (3)


SAMANYOLU HABER
Simav ilçesinde faaliyet gösteren İnşaat Mühendisi ve Proje Kontrol Müşaviri Uğur Oflaz, deprem sonrası binalarda yapılan güçlendirmenin yarar yerine zarar getirebileceği uyarısında bulundu.
Oflaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, 19 Mayıs’ta yaşanan 5,9 büyüklüğündeki deprem sonrası onarılacak orta hasarlı binalara girilebilmesi için güçlendirme projesi bulunmasının şart koşulduğunu bildirdi.
Proje yaptırmadan binaya girenlerin çeşitli tehlikelerle karşılaşabileceğine dikkati çeken Oflaz, şunları kaydetti:
”Normal inşaat mühendislerince dahi yapılması özellik taşıyan bu işlerin ucuz bedel karşılığı kalfalara yaptırılması, orta hasarlı binalara yarar yerine zarar getirir. Hasarlı bina güçlendirme işi, bir bilim dalıdır. Vatandaşların bu tür işleri ehil kişilere yaptırması gerekmektedir. Simav’da eksik güçlendirme çalışması yapılarak içerisine girilmeye çalışılan orta hasarlı pek çok bina var. Ne yazık ki, Simav’da vatandaşlar bu işi fazla ciddiye almıyor. Bir an önce binasına girebilmek için ya kendisi bu işi yapıyor ya da piyasadan temin ettiği usta veya kalfalara danışarak ucuz yoldan çözüm bulmaya çalışıyor. Vatandaşları uyarıyorum; hasarlı binalarını güçlendirme projelerini ehil kişi ve kuruluşlara yaptırsınlar. Zira bu tür bilimden uzak güçlendirme çalışmaları, binalara yarar yerine zarar getirir. Hem paralarına hem de can ve mallarına yazık olur. Güçlendirme işi tüm katlarda yapılmalıdır. Eksik bırakılan kattan itibaren yeni bir depremde bıçakla kesilmişcesine hasar oluşur. Kimse bunun önüne geçemez.”

basinda (4)


VAN DA ÖRNEK BİA GÜÇLENDİRMESİ
Van’da Örnek Bina Güçlendirmesi
Kentte meydana gelen depremlerden sonra yapılan incelemelerde orta hasar raporu verilen binalar güçlendirme firmalarınca güçlendirme çalışmaları yapılıyor.
Kentte meydana gelen depremlerden sonra yapılan incelemelerde orta hasar raporu verilen binalar güçlendirme firmalarınca güçlendirme çalışmaları yapılıyor.
Van’da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen depremlerden sonra Başbakanlık Afet Acil Durumu (AFAD) Yönetimi Başkanlığı’nca yaptırılan hasar tespit sonucuna göre orta hasarlı sınıfına giren yüzlerce bina için güçlendirme kararı alındı.
Söz konusu binalarda “Oturum izni” güçlendirme şartına bağlandığı için depremden sonra Van’da çok sayıda güçlendirme firması kurulurken, il dışından gelip Van’da şube açan firmaların olduğu belirtildi.
İstanbul merkezli bir güçlendirme firmasının kısa adı”YGM” Yapı Güçlendirme Merkezi, Van’da açtığı şubenin yetkilisi ve Kurucusu,Denetçi inşaat mühendisi olarak görev yapan Uğur Oflaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güçlendirmenin bir uzmanlık alanı olduğunu bildirdi.
Güçlendirmenin bir bilim dalı olduğunu ifade eden Oflaz, şunları söyledi:
“Güçlendirme işi terziliktir, konfeksiyon işi değildir. Doğru teknikler kullanıldığında ve usulünce güçlendirme yapıldığında binalar hem çok sağlam olur hem de maliyeti düşük olacağı için afetten çıkan vatandaşı Mali olarak da çok sıkmaz.”

Türkiye’nin ilk güçlendirme firması olarak depremden hemen sonra Van’da çalışmalara başlarken, vatandaşın kafasının karışık olduğunu dile getiren Oflaz,
“Vatandaşı daha doğru bilgilendirmek için örnek bir bina güçlendirmesi çıkardık. Vatandaşlarımız gelip bu örnek binayı geziyor ve yapılan çalışmaları yerinde görüyor” dedi. Örnek binamız ipekyolu üzerinde,Emniyet müdürlüğü karşısında…
Oflaz, binalarda güçlendirme çalışmasına başlamadan önce “yapı radarı” dedikleri sistemle binanın filmini çıkararak eksik olan güçlendirilmesi gereken bölümleri tespit ettiklerini anlattı.

basinda (5)


SİMAV YEREL BASIN
YEREL BASINDA FİRMAMIZLA İLGİLİ HABER basinda (6)


SİMAV BASININDA ÇIKAN HABER
YEREL BASINDA FİRMAMIZLA İLGİLİ HABER

basinda (7)


STAR GAZETESİNDE
FİRMAMIZLA İLGİLİ ULUSAL BASIN HABERLERİ

basinda (8)


KONYA BASININDA
YEREL BASINDA FİRMAMIZLA İLGİLİ HABER

basinda (9)essay writterpay someone to do assignmentsbuy essay