Güçlendirme Nedir?

Değerli meslaktaşlarım,
Son İstanbul depreminden sonra çokça gündeme gelen güçlendirme konusunda özellikle meslaktaşlarımız tarafından olumsuz görüşler öne sürülmekte her konuda olduğu gibi bunda da bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktayız.
Normal vatandaşın olumsuz değerlendirmeleri kabul edilebilir ama inşaat mühendisi olmuş bir arkadaşımızın bütün dünyada bir bilim dalı olan güçlendirme konusunda hiç değilse azıcık bilgi sahibi olmaları beklenir.
Değerli meslektaşlarım ülkemizde büyük bir depreme maruz kalmış ağır hasar almış ve güçlendirilmiş sonrada yine büyük bir depreme maruz kalmış yani gerçek test yapılmış tek bina Adapazarı vilayet konağıdır.
22 temmuz 1967 adapazarı akyazı (7,1)depreminde o günkü imkanlarla daha doğrusu imkansızlıklarla güçlendirilen vilayet konağı 17 ağustos 1999 (7.6) depremine kadar hizmet vermiş ve 1999 depremine maruz kalmıştır.
Sonuç yapı hasar almasına rağmen GÖÇMEDEN AYAKTA kalabilmiştir zaten hedefte budur.
1999 depreminden sonra Bu bina imo tarafından oluşturulan bir heyet tarafından incelenerek bir rapor tanzim edilmiştir bu rapor ekte arkadaşlarımızın istifadesine sunulmuştur.(sn serdar alaşalvarın değerli katkılarıyla)
Ne olur kendi ayağımıza kurşun sıkmayalım üsUlüyle projelendirilmiş ve güçlendirilmiş bir yapıda kesinlikte toptan göçme olmaz. Hasarlar oluşur buda zaten yönetmeliğimizce öngörülmektedir.
Birde sıkça rastlanan ve bizleri yanıltan bir durumdan bahsetmek isterim.
Güçlendirme nin aslı bildiğiniz üzere binaya deprem perdeleri ilave edilmesidir.
Yeni deprem perdelerinin beton sınıfı ile, eski kolonların birlrşim yerleri adeans farklılığından dolayı zamanla çatlamaktadır. Bu endişe edilecek bir durum değildir .
Ben sahsen güçlendirme yaptığım binalarda daha işe başlamadan bunun olabileceğini bunun normAL OLDUĞUNA ENDİŞE ETMEMELERİ GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYORUM SONRA HERTHANGİ BİR ENDİŞE OLUŞTURMUYOR.

UĞUR OFLAZ 18 ekim 1999/ istanbul
İnş müh / proje kontrol müşaviri

imo raporu: