İMO YA ÖNERİ -AÇIK KODLU ANALİZ PROGRAMI
DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM,
Hepizin bildiği üzere tüm mühendislik disiplinlerinde olduğu gibi inşaat mühendisliğinde de analiz ve tasarım programları vazgeçilmez olmuştur
Ülke olarak genç nüfusumuza rağmen genç arkadaşlarımızın önünü açmakta yetersiz kaldığımızdan maalesef bügün inşaat mühendisliği 2 bin lira maaşla yapı denetim firmalarında evrak takibciliği yapar konuma gelmiştir.
Bilgi çağında 70 milyonluk Türkiyede 3 adet b.a 1 adette yığma bina yazılımı vardır.daha 3-4 yıl öncersine kadar yapı stoğunun % 60 yığma yapı olan ülkemizde bir yığma yapı analiz programı dahi yoktu .Cesur bir arkadaşımız ıspartadan bu işe el Attı ve her yıl biraz daha gelişmektedir.
10 milyonluk yunanistanda dahi en az 1-0-12 yerli yapısal analiz programları var.İtalyada sayısını belirlemek zor.Maalesef türk inşaat mühendisleri 2-3 yazılıma mahkum olmuş durumdaDIR.
Şimdi her şeyi devletten beklemekden se inşaat mühendisleri odasına bir öneride bulunmak istiyorum.
Bütün dünyada hızla yaygınlaşan açık kodlu bir analiz programı üniversitelerimizle birlikte oluştursa Maliyeti çok küçük olmasına rağmen isterse çok sayıda sponsor firma bulacağından eminim.
Ve genç mühendis arkadaşlarımız, akademisyenler bu programın kodlarını kullanarak programın gelişmesine katkıda bulunsalar. Hatta KÜÇÜK APLİKASYONLAR GELİŞTİREREK 100 DOLAR GİBİ küçük meblağlara satarak gelir elde etseler
Böylece odamız Türk inşaat mühendisliğinin gelişimine fayda sağladığı gibi açık kodlu yazılımların en iyi tarafı programların güvenilir olmasıdır .Herkesin kullanımına kodları açık olduğundan yanlış bir şey olması Mümkün değildir.

Uğur oflaz / İnşaat mühendisi 2-haziran-2017

Değerli meslektaşlarım,
Bu yazıyı copy paste yaparak öneri imo@imo.org.tr mail adresine atarsanız . Belki sayın imo yetkilisi arkadaşlarımız yoğun siyasi çalışmalarından zaman bularak ilgilenebilirler.