YAPI GÜÇLENDİRME MERKEZİ

Betonarme Bina Güçlendirme ve Projelendirme

Riskli Yapı Tespiti ve Performans Analizi

FRP Karbon Fiber ile Güçlendirme

Güçlendirme Beton

YGM Güçlendirme Beton Pompa Sistemi Nasıl Çalışır?

● Betonu siz temin edersiniz (akışkanlı ve brüt s4 kıvamında

● Tecrübeli pompa ekibimiz verilen saatte mutlaka orada bulunur

● Beton atılacak her yere özel spiral hortumlarımız eklenerek ulaştırılır

● Her bir güçlendirme elemanı el arabası ile taşınmadan hortumla atılır

● Yatayda ve düşeyde 40 m basabiliriz.-

Güçlendirme imalatlarının en zor kısmı beton dökümüdür. Çünki normal bomlu beton pompaları ile binanın içinde her yere ulaşmak mümkün değildir. Dolayısıyla evin içinde el arabası ile beton taşıma çok zor ve meşakkatli bir iştir. Halbuki güçlendirme imalatları için geliştirdiğimiz sabit pompa sistemi ile her yere ulaşmak mümkün olmaktadır.

Güçlendirme imalatlarında genellikle kendinden yerleşen beton kullanılmaktadır. Bu betonun basınç dayanımı 40-50 mpa dolaylarında gerçekleşmektedir.

Basınç dayanımının çok yüksek olması mahzurludur. Çünkü betonun basınç dayanımı arttıkça beton gevrekleşmekte, birim şekil değiştirme oranı düşmektedir. Bu nedenle zaten yönetmeliğimize göre de C50 üzeri beton kullanımı taşıyıcı elemanlarda yasaklanmıştır.

Yüksek dayanıma sahip betonların daha düşük dayanıma sahip betonlardan oldukça düşük düzeyde genleşme yapmasından dolayı enine donatı ile sağlanan yanal basınç oldukça düşmektedir, bu durum sargılama ile sağlanan süneklik ve dayanım artışını önemli ölçüde azalmaktadır (Martinez vd., 1984).

İşte bu nedenlerden dolayı güçlendirme imalatlarında S4 kıvamında brüt akışkanlı beton kullanımını önermekteyiz.

Neden YGM Güçlendirme Beton Pompası?

Biz 30 yıldır güçlendirme proje ve imalatı yapan bir mühendislik firmasıyız. Bütün bu 30 yıllık sürede yapıların depreme karşı güçlendirilmelerinde En büyük sıkıntıyı beton temininde ve uygulamasında yaşadık. Hiçbir beton firması haklı olarak güçlendirme işlerine beton vermek istememektedir. Çünkü bir seferde atılan beton miktarı 15-25 m3 geçmemekte ve işin doğası gereği 5-6 saat hatta daha uzun sürmektedir. Bazen 2-3 kez pompanın yerini değiştirmek gerekmektedir. Dolayısıyla beton firmaları özellikle pompa vermekte haklı olarak güçlük çıkartmakta veya ilave saat başı ücretler almakla birlikte yine hep ikinci sınıf müşteri muamelesi yapmaktadırlar.

Bunun yanında çok daha önemlisi normal bomlu beton pompası ile bir dairenin içinde beton atmak mümkün olamamakta veya çok zor olmaktadır. Düşününki pompanın hortumu maksimum 6 m dir. pencereden daireye soktuğunuzda daire over counter viagra içinde 3 m lik bir hortum olur. Güçlendirmede ise dairenin veya binanın öbür tarafında bulunan deprem perdesi veya kolon mantolarına hortumla betonun atılması mümkün değildir. Beton Evin içinde hortumdan el arabasına alınmakta ve koridor-oda vs geçerek öbür uçtaki güçlendirilecek elemana ulaşabilmektedir. Güçlendirme imalatlarında genellikle daireleri boşaltmak mümkün değildir. Dolayı ile eşyaların arasından el arabası ile beton dökmenin sıkıntılarını düşünün. Bütün bu sıkıntıları yıllarca yaşayan firmamız sonunda güçlendirme betonlarını atmak üzere beton pompası sistemi geliştirmiş ve kullanmaya başlamıştır. Şimdi ise meslektaşlarımızın hizmetine sunmaya karar verdik.

©2024 YGM - Yapı Güçlendirme Merkezi
×